העיר קריית גת שוכנת בפאתי תל אביב, ישראל, כ- 30 ק"מ צפונית למרכז העיר. כיום סטרטאסיס הוא הבסיס הצבאי הוותיק והחשוב ביותר במזרח התיכון ובצפון אפריקה.

ההיסטוריה של האזור ייחודית

מכיוון שהיא אחד הבסיסים הצבאיים החשובים ביותר במזרח התיכון ובצפון אפריקה. יש לה היסטוריה מרגשת משלה, שכן היא הייתה בקו החזית במהלך מלחמת העצמאות 1948 ונלכדה והושמדה על ידי המצרים. הכוחות הישראלים מעולם לא כבשו את השטח לפני מלחמת 1948-49, אך הכפר ספסף הגלילי העליון נכבש על ידי כוחות ההגנה הישראליים במבצע חירם בסוף 1948.

שני שחקנים חדשים נכנסו לשחק: בני ישראל והפלשתים, ושני אויבים חדשים, הגתיים של מישור החוף הדרומי. הפלשתים התבססו בינתיים בדרום ישראל וצברו שם כוח, אך טרם התבססו כשחקנים חשובים בקרית גת.

מאיר אומר כי הכנענים הקימו את העיר הראשונה

תל צפית, במאה השלישית לפני הספירה, כפי שמוכיחים החומות המשמעותיות השנה: ערים כנעניות של תקופה זו היו חומות לעתים נדירות. סבור כי אשקלון הייתה ביתו של הורדוס (37 לפנה"ס, 37 לפנה"ס ו- E), שהגדיל וקישט את העיר על ידי בניית בתי קיץ, ארמונות ואמות מים. העיר נחשבת לייסודה במאה ה -12 (B, C.) וכבר במאה ה -11.

קריית גת הוקמה במחצית השנייה של המאה ה -12 (B, C) ובמאה השלישית לפני הספירה והיא אחת האטרקציות התיירותיות הפופולריות בישראל. באר שבע, האטרקציה התיירותית הגדולה בישראל, צופה בתחנת הרכבת קריית-גת מבסיסה בקצה הדרומי של אשקלון.

לכל אורך השביל אספלט ומתפצל מכביש בית גוברין – כביש קרית גת. הדרך עוברת דרך העיר אשקלון, באר שבע, תל אביב, ירושלים, חברון וגוש עציון.

לדברי גנור ויסביין

ההיסטוריה של השופטים במקרא מראה בבירור את חשיבותה של קריית גת כחלק חשוב מההיסטוריה העתיקה של ישראל. קחו לדוגמא את עליה לישראל שנמשכת כבר 200 שנה. המצודה שנמצאה מציעה עתיקות של מציאות גיאו-פוליטית המתוארת בספר השופטים, בהם כנעני, ישראל ופלשתים נלחמו זה בזה. על פי המסורת, הלוחם בר כוכבא הגיח מהמערה כדי לארוב לגיונות הרומיים שנשלחו לדיכוי המרד.

קריית גת הוקמה באזור לכיש היסטורי ושופע המוקף. באלפי דונם של גן לאומי ומשמש כבירת הכפרים החקלאיים הסמוכים.